Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dla portalu Prawo.pl pod tytułem: „Wniosek o upadłość elektronicznie, skany załączników listownie”, autorstwa Martyna Antosiewicz doradcy restrukturyzacyjnego z kancelarii.
Link do treści:
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dla portalu Prawo.pl pod tytułem: „Wniosek o upadłość elektronicznie, skany załączników listownie”, autorstwa Martyna Antosiewicz doradcy restrukturyzacyjnego z kancelarii.
Link do treści:
Umożliwia dłużnikowi, któremu co do zasady pozostawiany jest zarząd nad działalnością przedsiębiorstwa, zawarcie układu z wierzycielami po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może być ono prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15%. Sąd wydając postanowienie o otwarciu tegoż postępowania wyznacza nadzorcę sądowego, który zawiadamia wierzycieli o otwarciu postępowania oraz sporządza i przedkłada sędziemu-komisarzowi w terminie dwóch tygodni od dnia otwarcia postępowania plan restrukturyzacyjny oraz spis wierzytelności.
Z dniem otwarcia postępowania zawieszeniu ulegają postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem.
Specjalizuje się w prawie upadłościowym, restrukturyzacyjnym, korporacyjnym oraz prawie rynku kapitałowego.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aplikację adwokacką odbył przy Izbie Adwokackiej w Warszawie. Zawód adwokata wykonuje od 2015 roku.
Posiada licencję doradcy restrukturyzacyjnego (Licencja Ministra Sprawiedliwości nr 1286).
W 2019 roku ukończył studia podyplomowe na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, kierunek: Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe (restrukturyzacja i likwidacja przedsiębiorstwa) z wynikiem bardzo dobrym. W 2019 roku rozpoczął studia Master of Business Administration (MBA) na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Praktykę zawodową zdobywał w renomowanych kancelariach świadczących usługi prawne z zakresu prawa gospodarczego, upadłościowego oraz cywilnego. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie transakcji, instrumentów finansowych oraz prawa korporacyjnego. Reprezentował Obligatariuszy w ramach postępowań sądowych oraz w relacjach z administratorem zabezpieczeń.
W ramach swojej praktyki świadczy pomoc prawną przedsiębiorcom w stanie niewypłacalności lub zagrożonych niewypłacalnością w postępowaniach upadłościowych oraz restrukturyzacyjnych. Doradza również osobom fizycznym z zakresu prawa gospodarczego oraz upadłości konsumenckiej. Reprezentuje klientów w toku postępowań gospodarczych, cywilnych oraz egzekucyjnych zarówno po stronie dłużnika, jak i wierzyciela.
Pełnił ponadto funkcję syndyka, tymczasowego nadzorcy sądowego w postępowaniach upadłościowych wobec podmiotów gospodarczych z różnych sektorów oraz w postępowaniach upadłościowych wobec konsumentów, jak również funkcję nadzorcy i zarządcy w postępowaniach restrukturyzacyjnych.
Członek Warszawskiej Izby Adwokackiej.
Członek Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych.
Członek Sekcji Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Przewodniczący Rady Nadzorczej Bored Games S.A. z siedzibą w Warszawie.
Fundator i obecnie Członek Rady Fundacji w Fundacji Walki z Wykluczeniem Finansowym i Pomocy Dłużnikom Od Nowa.
Członek Rady Nadzorczej INC S.A. – spółki giełdowej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to jednostka dominująca w polskiej grupie kapitałowej INC. Funkcjonuje w obszarze inwestycji oraz doradztwa na rynku kapitałowym. Autoryzowany Doradca na rynku NewConnect oraz rynku obligacji Catalyst. W 2015 roku spółka uzyskała status Autoryzowanego Doradcy na rynku AeRO ATS w Rumunii.
Specjalizuje się w prawie upadłościowym, restrukturyzacyjnym, gospodarczym.
Absolwent Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. Pracę magisterską przygotował pod kierunkiem SSN Tadeusza Szymanka z zakresu problematyki ochrony znaków towarowych. Aplikację adwokacką odbył przy Izbie Adwokackiej w Warszawie. Zawód adwokata wykonuje od 2012 roku. W 2019 roku ukończył studia podyplomowe na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, kierunek: Prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe (restrukturyzacja i likwidacja przedsiębiorstwa) z wynikiem bardzo dobrym. W 2019 roku rozpoczął studia Master of Business Administration (MBA) na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w międzynarodowych korporacjach prawniczych, świadczących usługi prawne w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego gdzie zajmował się m.in. licznymi postępowaniami upadłościowymi, bieżącą obsługą spółek handlowych oraz procesami sądowymi. Współpracował przy debiutach spółek giełdowych na GPW oraz New Connect.
Reprezentuje klientów w toku postępowań upadłościowych, gospodarczych oraz cywilnych zarówno po stornie dłużnika, jak i wierzyciela.
Członek Warszawskiej Izby Adwokackiej.
Członek Rady Nadzorczej Bored Games S.A. z siedzibą w Warszawie.
Fundator i obecnie Członek Rady Fundacji w Fundacji Walki z Wykluczeniem Finansowym i Pomocy Dłużnikom Od Nowa.
Zostało wprowadzone specustawą antykryzysową – „tarczą 4.0”, a więc jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym. W pierwszej kolejności dłużnik zawiera umowę z wybranym doradcą restrukturyzacyjnym, który sprawuje nadzór nad tym, aby postępowanie odbywało się zgodnie z zasadami postępowania o zatwierdzenie układu. Dłużnik sporządza następnie propozycje układowe, spis wierzytelności i przekazuje je nadzorcy. Wówczas dokonuje się obwieszczenia o wszczęciu postępowania w MSiG, co jednocześnie otwiera okres ochronny dłużnika – nie można podejmować egzekucji wierzytelności objętych układem. Głosowanie wierzycieli nad układem może odbywać się zdalnie, a układ uznaje się za przyjęty jeżeli opowie się za nim większość głosujących, mających łącznie minimum 2/3 sumy wierzytelności.
Postępowanie to jest najdalej idącym postępowaniem restrukturyzacyjnym i charakteryzuje się utratą zarządu własnego nad przedsiębiorstwem i przekazanie jej przez sąd wybranemu zarządcy (co do zasady). Zarządca w porozumieniu z dłużnikiem sporządza w terminie trzydziestu dni od otwarcia spis wierzytelności oraz plan restrukturyzacyjny, w którym wskazuje możliwe rozwiązania mające pomóc dłużnikowi wyjść z tarapatów finansowych. W postępowaniu tym możliwych jest wiele rozwiązań takich jak: możliwość odstąpienia od umów z kontrahentami bez względu na postanowienia w nich zawarte, możliwość dokonania redukcji zatrudnienia i zbycia składników majątku na takich zasadach, jak w postępowaniu upadłościowym.
Postępowanie to zapewnia najpełniejszą ochronę przed egzekucją, chroni bowiem także przed egzekucją wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo lub pozaukładowych.
Jest możliwe, jeżeli suma wierzytelności spornych, a więc kwestionowanych przez dłużnika, przekracza 15% wszystkich zobowiązań. Po powołaniu nadzorcy sądowego dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu, a na dokonanie czynności przekraczających ten zakres wymagana jest zgoda nadzorcy sądowego, chyba że ustawa przewiduje zezwolenie rady wierzycieli. Po złożeniu planu restrukturyzacyjnego oraz zatwierdzeniu spisu wierzytelności sędzia-komisarz wyznacza termin zgromadzenia wierzycieli w celu głosowania nad układem, który może zostać zawarty, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej 1/5 uprawnionych.
Istotne również jest, że sąd może, jeżeli jest to uzasadnione, na wniosek dłużnika lub nadzorcy, zawiesić postępowania egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi.
Daje dłużnikowi, którego wierzytelności sporne nie przekraczają 15% wszystkich wierzytelności, możliwość zawarcia układu z wierzycielami w wyniku samodzielnego zbierania głosów przez dłużnika bez udziału sądu, a jedynie przy pomocy nadzorcy układu, z którym dłużnik podpisuje umowę. Większość potrzebną do przyjęcia układu liczy się od wysokości wierzytelności, a nie jak w przypadku pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych, w których większość potrzebną do przyjęcia układu liczy się biorąc pod uwagę wierzycieli głosujących.
Co do zasady dłużnik nie traci zarządu nad swoim przedsiębiorstwem, mimo współpracy z nadzorcą, jednakże nie ma także zapewnionej ochrony w postaci zawieszenia postępowań egzekucyjnych.